Arama motoru nasıl kullanılır

İnternette arama yapmak

Arama motorlarında arama yaparken en kestirme yoldan sonuca ulaşmak.

Bildiğimiz gibi internet ülkemizde de çok yayıldı ve Türkçe web siteleri -sayfaları- devasa sayılara ulaştı. Hâl böyle olunca aradığımız bir şeyi bulmak da zorlaşıyor tabi. (Aşırı ve alakasız sayfalar çıkabiliyor.)

”arama” yaptığımıza göre elimizde direkt bir WEB adresi yoktur. Böyle durumlar için ”arama motorları” nı icad etmişler. Bunların en meşhuru da (bildiğimiz gibi)”GOOGLE” arama motorudur. -(Ki Türkiye’de kullanım oranı %95’lerdedir.) google’dan sonra en çok kullanılan (Türkiye’de) Microsoft’un arama motoru bing, (bing.com) daha sonra da Yahoo arama motorudur. Daha bir sürü arama motoru mevcut ama en çok kullanılanları bu üçü. (Diğerlerinin pek esamesi okunmuyor.) Tamamen Türk yapımı olan attabot var bir de. (attabot.com) Kullanmanızı tavsiye ederim.

Aradığımız herhangi bir şeyi bulabilmek için bu arama motorlarını kullanıyoruz. Tabi; ”kullanabiliyormuyuz?” acaba! Çoğu kullanıcı nasıl arayacağını, ne yazacağını bilmediği için aradığını bulamıyor veya bulana kadar çok zaman harcıyor. Öyle aranılan kelime ve cümleler var ki! Örneğin adam; ”en yakın su bayileri” gibi bir cümle yazarak aramaya çalışabiliyor! Böyle arama yapılmaz. En kısa yoldan ve doğru bir sonuca ulaşmak için aramayı bilmek lazım. Mesela; Ataşehir’deki su satan yerleri bulabilmek için, ”Ataşehir su bayileri” yazmamız lazım. Yani bir yer ismi ve ”unvan” (işkolu diyelim) belirtmek lazım. Ya da diyelim ki, bir marka suyun bir yerdeki bayisine ulaşmak istiyoruz. Markamız; ”Sahra su” olsun. Yer de Ataşehir. O halde ”Sahra Su Ataşehir Bayii” şeklinde aratırsak (WEB de yer alıyorsa ve arama motorları listelemişse) kolayca bulabiliriz.

Ayrıca aşırı uzun cümleler kurmaktan kaçının. Bulamıyorsanız alternatif kelimeleri deneyin. Mesela; ”Ataşehir damacana su bayileri” yazdınız ve önünüze istediğiniz sonuçlar çıkmadı. Bu sefer; ”Ataşehir su servisi” veya ” ”Ataşehir su siparişi” veya alanı daha da daraltarak ilgili ilçenin bir mahallesini yazarak aratın. (mesela ”kayışdağı su servisi” ) gibi.

Arama motorları’nın çoğu kişilerce bilinmeyen farklı özellikleri de var. Bunları da buraya ekleyeceğim ya da ayrı bir makale başlığı altında yazacağım.

 

  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: